0 kommentarer

Nordentoft af Thomas S. Gudmundsen

af d. 23. februar 2025
Info
 
Sideantal

549

Udgivet

2024

ISBN

9788743058922

Originaltitel

Nordentofl

Udgave

1. udgave

 

Nanna Nordentoft er politikvinde. Det er hendes far, ejeren af Nordentoft Shipping slet ikke glad for. I hans øjne er det en stilling, der er en undermåler uden ambitioner værdig, og ikke en vej, der er nødvendig for hans “overordentligt skarpsindige og handlekraftige datter.” Til alt held har han endnu en datter, der trods en karriere som sygeplejerske bijobber som opfinder / udvikler af medicin.

Nanna skal opklare mordet på en ung kvinde. Hun bliver ledt til Skodsborg Kurcenter hvor et internationalt event har fundet sted, tilsyneladende orkestreret af Stormesteren, hvis identitet ingen lader til at kende. Det bliver tydeligt, at denne stormester er en dybt perverteret mand, der vha. seksuelt dominans og mord afpresser mange prominente danske politikere og toperhversledere.

Det tog mig meget lang tid at læse Nordentoft og jeg var kraftigt ved at overveje at kaste håndklædet i ringen indtil flere gange. Det skyldes ikke plottet, som jeg desværre ikke havde meget mentalt overskud til at beskæftige mig med, men derimod formen.

Nordentoft er smækfyldt med fejl. Der er fejl i adjektivernes gradbøjning, i deres bøjning i forhold til antal af tilhørende subjekter. Der er kommafejl, stavefejl og fejl i syntaks. Da jeg var nået til side 96 havde jeg opgivet at tælle, hvor mange fejl der var i teksten. Men der var dog så mange af dem, at jeg så det nødvendigt at undersøge, om der var tale om en bog skrevet på et anden sprog oversat af Google Translate. Det ville være mærkeligt, eftersom handlingen udspiller sig i Nordsjælland, men dog mere forståeligt end at en forfatter af dansk oprindelse skulle have begået denne bog. Thomas S. Gudmundsen har selv læst korrektur. Den praksis skal nok ændres inden næste udgivelse.

Layoutet lader også meget tilbage at ønske. Bogen er sat med lige marginer, men i stedet for at bruge enter eller at dele ord, hvis margenen virker svær at ramme er ordmellemrummene gjort voldsomt store flere steder i bogen. Ligeledes er indrykningen af første linje i nye afsnit tilfældigt lavet, og der kan være indrykninger på den samme side af forskellig længde.

Sproget er kedeligt og unuanceret og jeg kan kun anbefale en synonymordbog. Nanna har kontinuerligt katteøjne, er intelligent, en amazone, høj med et forførende blik og især hendes “møder” med Finansministeren er vanskelige for mig at komme igennem:

“Endnu pumpede adrenalinen. Endorfinerne strømmede i milliontal op til hjernen hos dem begge. Vildt begær og forelskelse mellem dem begge fordobledes i uanet mængde, under en telepati så intens, at de begge følte en ubændig trang til bare at give efter for deres vilde begær til hinanden.
Selv de omkringstående vidner, synes for et øjeblik at have glemt alt om skudofferet, af bare benovelse over udvekslingen af de hede blikke.”

Lån bogen på biblioteket

Bedømmelse
Karakter