0 kommentarer

Charlies hævn af Simona Ahrnstedt

af d. 22. september 2025
Info
 
Sideantal

350

Udgivet

2025

ISBN

978-87-434-0820-8

Originaltitel

Charlies hämnd (oversat af Signe Lyng)

Udgave

1

 

Charlies liv er vidunderligt. Ikke alene har hun et fantastisk job på et auktionshus, et job hun har kæmpet for, og som hun virkelig er god til, men hendes vidunderlige kæreste har også lige friet til hende. Og hun har endda lige opdaget, at hun er gravid. Hvad kan gå galt?

Alt, tydeligvis. Midt under en skønt fest til ære for Charlie, dukker politiet op. Charlie, der ellers altid har været lovlydigheden selv, bliver anholdt, og ender mod alle forventninger i fængsel, dømt for bedrageri.

Charlies liv er for evigt forandret. Og det gør hende til en forandret kvinde. En hævngerrig kvinde, med nye mål i livet og en drøm om retfærdighed.

Simona Ahrnstedt har skrevet en roman med fart over feltet. Som læser er du godt underholdt hele vejen igennem, og jeg fløj hurtigt igennem bogen. Det sker hele tiden nye, uventede ting, der gør at man bliver ved med at læse videre. Ahrnstedt formår at drive en troværdig personudvikling frem, på trods af den er lidt ekstrem. Det fungerer bare.

 

Anmeldereksemplar

Lån bogen på biblioteket

Bedømmelse
Karakter