392
01-08-2024
9788702419467
Girl abroad
1. udgave 1. oplag
19-årige Abbey skal for første gang (sådan rigtigt) til at stå på egne ben.
Efter som hendes far er en berømthed, har hun tit stået i hans skygge og gemt sig.
Det er skal der laves om på nu, for Abbey skal nemlig til England.
Hendes meget overbeskyttende far er dog ikke 100% fan af ideen, men giver sig eftersom hun skal bo sammen med 3 andre piger.
Det er dog bare lige det, at da Abbey lander på sit nye værelse, bliver hun modtaget af 3 drenge…
Abbey har glædet sig så meget til endelig at komme væk hjemmefra, at hun vælger at holde sit overraskende boligforhold, hemmeligt for sin far.
Alt går godt og fyrene er heldigvis nemme og søde at bo sammen med, måske lidt for søde? men Abbey ved godt at det aldrig kan blive til noget, da der er 1 regel i lejligheden som er, at man ikke må date hinanden.
Derfor går Abbey meget op i sin skole og elsker at bruge de fleste af hendes dage på biblioteket, som også kan hjælpe hende med at få svar på et mysterium.
Abbey kom nemlig i besiddelse af et maleri af en ung tjenestepige, Josefine.
Historien om den unge tjenestepige har dog været lidt mystisk, så derfor sætter Abbey sig for at finde ud af hvad der skete med hende…?
Dette er den første bog jeg har læst af Elle Kennedy, efter at have hørt en masse godt om hendes bøger i årevis.
Det bliver bestemt ikke den sidste bog jeg læser af hende.
Helt fra starten af, er der en genial underspillet humor mellem karakterne (specielt mellem Abbey og fyrene).
Jeg var godt underholdt igennem hele bogen, hvor vi følger Abbeys udvikling i din vej på at finde sig selv og stå ved det.
Bogen har også fat i nogle gode emner som jeg tænker mange unge mennesker kan genkende, fra deres eget liv.
Selvom denne roman jo er en nutid fortælling, var der også lidt historisk indblandet.
Den del med maleriet og Abbeys efterforskning på Josefine, synes jeg var ret spændende og holdt læseren fanget til sidste side for at finde ud af mysteriet.
Det eneste minus var, at jeg til tider synes at Abbeys “trekants drama” med fyrene, var en lidt for stor del af historien… dog et meget godt valg hun ender med at tage 😉
Anmeldereksemplar modtaget