0 kommentarer

Gravhøjens hemmelighed af Cecilie Olrik

af d. 25. juli 2007
Info
 
Forfatter
Forlag
Sideantal

207

Udgivet

2006

ISBN

87-02-05217-2, 978-87-02-05217-6

 

“Den her historie handler om gravhøje. Men ikke om hvorfor de er interessante, og slet ikke om at du selv skal gå på opdagelse i dem. Absolut ikke. Tværtimod. Grunden til, at jeg gerne vil fortælle historien, er faktisk at få dig til at holde op med at være interesseret i gravhøje! For denne bog er en gyser. En gyser der fandt sted for ikke så lang tid siden. En gyser der handler om en helt bestemt gravhøj. Jeg afslører naturligvis ikke præcis hvilken, og derfor har jeg også ændret lidt på, hvor historien rent faktisk fandt sted […] stol på mig. Gravhøje kan være farlige – dødsensfarlige.”

Under en biologi ekskursion med skolen til den lokale skov får bogens hovedpersoner en lidt besynderlig oplevelse, da de ser en mand gå baglæns rundt og tale med sig selv. Hvad han har gang i, finder de ikke ud af, da de skal tilbage til skolen, men senere får de øje på selv samme fyr på biblioteket. Med en vis portion snarrådighed og frækhed finder de ud af, at han låner bøger som handler om ånder og gravhøje og de bliver fristet til selv at prøve at eksperimentere med “ånden i glasset”.

Bogens hovedperson Kristian er den som bliver mest skræmt efter oplevelsen med “ånden i glasset”, og han er derfor slet ikke med på ideen, da gruppens leder Asbjørn kommer på ideen, at de skal gentage seancen inde i gravhøjen. Det er vel også nærmest dømt til at gå galt, for som der står i bogen, kan der komme nogen ind i gravhøjen, så kan der også komme nogen ud!

Jeg var rigtig godt underholdt og blev revet med af handlingen som fangede mig fra første til sidste side. Jeg var lidt spændt på hvor uhyggelig bogen var, da forsiden er ret rædselsvækkende, og jeg synes den i høj grad signalerer, at denne bog ikke er for sarte sjæle. Der er da også virkelig lagt op til en god omgang gys, men skrevet så man ikke er skræmt helt fra vid og sans bagefter. Men for en god ordens skyld, lad alligevel være med at læse den en mørk aften og undgå bogen hvis du indenfor overskuelig fremtid planlægger at besøge en gravhøj!

Det er forfatterens anden udgivelse og må man sige meget forskellig fra hendes debutroman “Min bedste veninde” en kriminalroman for det mere voksne publikum. Denne bog handler om en lille pige, der bliver voldtaget og myrdet, hvorefter pigens mor beder sin veninde om at hævne forbrydelsen.

Bogen kan læses fra 12 år.

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter