20
?
?
Paa landet
No. 249
Meget gammel børnebog med fold ud sider og siderne er alle i forskellige størrelser. Samtidig er historien skrevet som rim. Der er noget meget idyllisk og næsten Morten Korch-agtigt over hele bogen. Den er lille og enkel, med smukke farverige og meget realistiske tegninger af alle gårdens dyr, samt af menneskerne på gården. Man hører om høsten, om fodringen, om at børnene skal i skole. Man hører at gårdens hund tænker sit om hvad der sker og det samme gør okserne. Man er med når gæssene skræpper, når kornet bliver høstet med le, når der samles forråd til vinteren. Ja, am er det hele rundt på meget få sider. Men det fungerer rigtig godt og er en virkelig sød og fin fortælling i rim om livet på landet, som det var engang. Hvor der endnu ikke var maskiner, traktorer og lignende, men hvor alting foregik i fællesskab og med håndkraft.
Bogen har ingen forfatter eller illustrator og det eneste der strå i den er at forlaget har eneret. Men man er ikke i tvivl om at der er lagt meget kærlighed bag bogen. For den er virkelig flot i sit udtryk og man er på ingen måde i tvivl om hvad det er man læser om. Sproget kan være lidt svært, da det er på gammelt dansk, hvorfor nogen enkelte ord staves anderledes end det vi kender i dag. Men der er alligevel noget nostalgi og noget læring som kan gøre det hyggeligt at læse den med sine børn, hvis man kan finde bogen nogen steder.
Stenders forlag eksistere ikke længere, men er i dag en del af Pictura gruppen. Det eksisterede fra 1888 og blev senere til Carl Stenders Kunstforlag hvorefter det i 1995 blev opkøbt af svenske Pictura. I 2010 skiftede det navn til Pictura og er i dag beliggende i Herlev.
Som læser er det sjovt at falde over gamle bøger af denne art, for man gjorde mere ud af detaljerne end i dag. Især illustrationerne og det at bogen har sider som er forskellige i deres størrelse samt der er fold ud med, giver en anden dybde. Og da man jo ikke kunne lave det hele via computer, så ved man som læser også at der blev lagt et større håndværk i bøger som denne. En nostalgisk og flot børnebog fra gamle dage.

