0 kommentarer

Himlen over London af Håkan Nesser

af d. 8. august 2012
Info
 
Forfatter
Forlag
Sideantal

477

Udgivet

2012

ISBN

978-87-7053-756-8

Originaltitel

Himmel över London

 

“Jeg tænkte, at præcis det her kommer jeg til at savne: kaffe og en cigaret og et frisk, interessant dagblad – om formiddagen på fortovet ved et cafébord i en storby. Er der den slags steder i himlen? Kan vi regne med det? Hvis ikke, kunne man måske spare sig alt besværet med at ende der.”

I 1968 møder Leonard Vermin den smukke, mystiske tjekke Carla på Trafalger Square. Hun overdrager ham en billet til en klassisk koncert, hvor sidemanden efterlader en sort mappe. Pludselig er Leonard hvirvlet ind i en historie fyldt med skæg og blå briller, mord og kærlighed.

I 2010 er den 69-årige Leonard døende, men holder sig desperat i live med stærk medicin, fordi han den 25. september, om tolv dage, fylder 70. På denne dag skal der ske noget særligt, som omfatter seks personer og et besøg på en elegant restaurant i London.

Hvad skal der ske den 25. september? Tja, læseren holdes på pinebænken til det sidste. Man aner dog hurtigt, at det må være vigtigt. Ellers havde Milos Skrupka, en bedrøvelig bogholder fra New York næppe modtaget en business class-billet med British Airways til London, hvor den ham ukendte Leonard V, ven og velgører, udbeder sig fornøjelsen af hans selskab.

Også neurotikeren Irina med det tvangsprægede forhold til hygiejne og tvillingebroderen, småpsykopaten Gregorius, kaldes til London for at fejre deres stedfar, Leonards, 70-års fødselsdag. Ingen af dem har lyst, men de tør alligevel ikke melde fra, for det ligger i luften, at den stenrige Leonard kunne finde på at fordele sine rigelige midler netop på denne dag.

Den 25. september skydes ind fra den årle morgen af et uvejr af historiske dimensioner; lynene er så voldsomme, at kirkeklokker revner; himlen over London har aldrig set mage. Vejrfænomenet er flot og åndfuldt beskrevet og medvirker til, at bogen bliver så vanvittigt underholdende, som den vitterlig er. Trods sine over 400 sider er der ikke et kedeligt øjeblik, der er fuld fart over feltet og overraskelser gemt overalt.

Som han har for vane, bevæger Nesser sig på flere bevidsthedsniveauer. Irina finder en tegnebog tilhørende en vis Lars Gustav Selen. Leonard drømmer en sært detaljeret drøm, hvori han er en svensker ved navn Lars Gustav Selen. I tilbageblik følger vi nu Lars Gustavs liv; pudsigt nok elskede han også en pige, der hed Carla, og som kom til London. Irina køber en bog, der, da hun åbner den, viser sig at henvende sig direkte til hende, Irina. Lars Gustav skriver en bog, der handler om en gruppe mennesker i London – måske Leonard & co. Meta de la meta.

Som han også har vane, indfletter Nesser flere lag i historien. Samtidig med dramaet omkring Leonards store dag fortæller Londons aviser om en seriemorder, der tilsyneladende myrder i flæng og hver gang efterlader et defekt armbåndsur på sit offer. Igen og igen bringes morderen i spil, men har han egentlig noget med vores handling at gøre? Svaret blæser i vinden.

Håkan Nesser er nok mest kendt for et antal fremragende krimier (Van Veeteren, Barbarotti), men han har også begavet verden med en stribe forbandet velskrevne og besættende romaner. “Himlen over London” er medrivende som sine forgængere og komponeret så raffineret, at man både nyder begivenhedsforløbet undervejs, men også glæder sig som et lille barn til at nå frem til den spændende slutning, hvor forløsningen endelig kommer.

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter