0 kommentarer

Sumobrødre af Morten Ramsland

af d. 19. december 2010
Info
 
Forlag
Genre
Sideantal

255

Udgivet

2010

ISBN

978-87-638-1437-9

 

“Sumobrødre” handler om den 11-årige Lars, der bor i Paradishaven, en forstad til Odense. Historien foregår i starten af 1980erne, før computeren og fjernsynet for alvor gjorde sit indtog, og dengang raske drenge tilbragte al deres fritid udendørs. Miljøet er et forstadskvarter med et utal af slagsbrødre der forsøger at bekæmpe hinanden med alle tænkelige midler.

I bogen følger vi Lars som er en rask dreng, der fordriver tiden med skubtudse-tennis og forsøger sig med et dyrs evne til at overleve i kummefrysere og mange andre skøre påfund. – Samtidig med at Lars slås med de andre rødder i kvarteret og med sine egne skjulte dæmoner i form af syner og familiehemmeligheder.

Morten Ramsland har navngivet sine hovedpersoner med opfindsomme og meget rammende navne, eks. kan nævnes Lars´ lillebror “Overbiddet” eller nogle af hans evigt frygtede slagsbrødre “det tårnhøje helvede” og “tyrenakken”. – Navnene er med til at løfte bogen og øge humoren i den. Men alligevel falder den overhovedet ikke i min smag, dertil er den alt for let. Jeg savner at forfatteren går mere i dybden med nogle af de mange og alvorlige emner, som han tager op undervejs.

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter