0 kommentarer

Manden med stenansigtet af Morten Remar

af d. 24. april 2025
Info
 
Forfatter
Forlag
Sideantal

335

Udgivet

2025

ISBN

9788775962532

 

En brutal seriemorder er løs i Viborg og omegn, og sporene peger på en religiøs fanatiker, da ligene er omgivet af en ring af levende lys, små kors og bedekranse, er det mon den lokale frikirke der står bag? Amanda Miller bliver sat på sagen, men bliver psykisk distraheret af et formodet selvmord, som hendes kollega står med. Det viser sig nemlig at være manden med stenansigtet, som for 28 år siden slog hendes familie ihjel. En sag der aldrig blev løst og derfor henlagt, Amanda har uden held søgt efter sandheden, men måske hun nu får en chance for at finde ud af hvad der skete dengang.

Det er ikke første gang jeg læser Morten Remar, og det er så absolut heller ikke sidste. Manden med stenansigtet er en velskrevet og let tilgængelig krimi, sådan en man rigtigt “hygger” sig med sammen med en god stærk kop te, til at skylle de bestialske mord ned med. Plottet i bogen er godt og bliver også twistet lidt under vejs. Amanda er stadig påvirket af sin fortid, men kommer et skridt videre i sin søgen, og bogen slutter med en rigtig cliffhanger, så den stakkels læser må nu vandre rundt og vente på næste bind i serien. I princippet kan bind et og to godt læses som selvstændige krimier, da selve plottet afsluttes i hver bog. Men den sideløbende historie om Amanda Miller, er en krimi i sig selv, og skal man have styr på den bør bøgerne læses i forlængelse af hinanden.

Morten Remar (1960) er forfatter, sanger, sangskriver og musikproducer, og det ene medlem af duoen Back to Back, der bl.a. hittede med nummeret Jonathan. I 2016 debuterede han som skønlitterær forfatter med spændingsromanen Amok og har efterfølgende skrevet en del krimier. Første bind i Morten Remars spændende politikrimiserie om drabsefterforsker Amanda Miller “Kvinden under jorden” (Magnolia Publishing 2024) er også anmeldt her på siden.

Bogen er et anmeldereksemplar tilsendt af forlaget Falco, hvilket dog ikke har påvirket min bedømmelse af bogen

 

lån bogen på biblioteket

Bedømmelse
Karakter