0 kommentarer

Hawaii af James A. Michener

af d. 16. december 2011
Info
 
Sideantal

1036

Originaltitel

Hawaii (engelsk)

Udgave

Originaludgave: 1959

 

Denne roman er tilegnet alle de folkeslag som kom til Hawaii – de første mennesker fra de polynesiske øer i det sydlige Stillehav, som vovede sig ud på havet og brugte stjernerne til at navigere (ligesom vikingerne) for ca. 1500 år siden; til missionærerne med deres dommedags udgydelser, til energiske og målrettede japanerne og kinesere, og de handlende amerikanere fra Mainland.

Men bogens hovedperson er Hawaii og egentlig ikke de mennesker, som slog sig ned og opbyggede det multietniske samfund som Hawaii er i dag.

Det er en historie som fængsler, bogen ikke er til at lægge fra sig ligesom andre romaner af denne forfatter. Det er en god ide at læse den hvis man tager til Hawaii. De underlige navne på byer og steder på Hawaii skyldes, at det polynesiske sprog kun havde 13 lyde og der var ikke et skrift sprog. Deres historiske overleveringer er gengivet i sange og danse, som genfortæller, hvordan de første mennesker kom fra Toga Og Fiji. Så alle disse fortællinger bliver genfortalt og vævet ind i denne roman som historisk stopper, da Hawaii bliver del af USA.

Bogen er læst på originalsproget.

Lån bogen på Bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter