0 kommentarer

Drengen fra Napoli af Viola Ardone

af d. 15. juli 2020
Info
 
Forfatter
Forlag
Genre
Sideantal

278

Udgivet

2020

ISBN

9788763864817

Originaltitel

Il Treno dei Bambini

Udgave

1. udgave, 1. oplag

 

Citat bagsiden: ” Drengen fra Napoli giver stemme til de ca. 70.000 børn, der i tog krydsede den italienske   halvø efter krigen. I Norditalien fik børnene mulighed for et bedre liv, men adskillelsen havde også store menneskelige konsekvenser”.

Det er en spændende bog om et kapitel i Italiens historie, som jeg ikke har hørt om før. Vi følger den 7-årige Amerigo, der bor alene med sin mor i en ussel lejlighed i Napoli. Moderen ernærer sig delvist som prostitueret, mens Amerigo sælger klude på markedet. Amerigo kan ikke lide at gå i skole, han bliver drillet, går i gammelt tøj, har hullede sko , hans bror er død og faderen rejst til Amerika for at finde lykken. En dag får hans mor tilbudt at sende Amerigo nordpå til Bologna, hvor han skal bo hos en familie, der har sagt ja til at være værtsfamilie for et fattigt barn sydfra.

Amerigo bliver sat på toget sammen med en masse andre børn. Første del af bogen er skrevet fra den lille drengs synsvinkel. Han beskriver nøgternt og observerende tiden i Napoli og senere i Bologna, hvor han bliver taget vel imod og behandlet som familiens øvrige børn. Han begynder at spille violin, klarer sig godt i skolen og falder godt til. Men snart skal han med toget hjem til sin mor igen.

Tiden i Bologna har præget den lille dreng, og han stikker af fra moderen og vokser op i Bologna og har kun sporadisk kontakt med hende. I anden halvdel af bogen følger vi den voksne Amerigo, der kommer hjem til moderens begravelse og finder ud af, at på trods af det fattige liv han havde i Napoli, så varede moderens kærlighed til ham hele livet.

En let læst bog, der sætter tanker i gang om, om man hjalp børnene ved at sende dem nordpå eller om man gjorde dem fortræd. I Danmark har der været lignende projekter med børn fra Grønland, der blev sendt ned til Danmark og fremmedgjort fra deres forældre og deres kultur. Dog skal man altid huske ikke at dømme fortiden ud fra nutidens normer, men prøve at forstå tankerne bagved.

Bogen er et anmeldereksemplar

Lån bogen på biblioteket

 

Bedømmelse
Karakter