omkring 250
2024
9788775880867
Da Steven Spielberg skulle indspille Schindlers Liste, opsøgte man så mange overlevende fra nazisternes forbrydelser som muligt. En af dem var Ginette Kolinka, der i første omgang ikke var i stand til at fortælle om sine oplevelser – en mental blokering gjorde det simpelthen umuligt. Men en vedholdende og dygtig interviewer formåede langsomt at åbne op for hendes fortælling om livet som jøde i Auschwitz.
Senere begyndte Kolinka at holde foredrag, hvor hun en dag mødte den 19-årige Aurore D’Hondt. Under foredraget tog D’Hondt noter, hvilket imponerede Kolinka og førte til et samarbejde, der resulterede i denne tegneserie. D’Hondts stil er ungdommelig og naivistisk, hvilket troværdigt understøtter teenagepigen Kolinkas nedstigning i nazisternes helvedesmaskineri.
I 1942 var halvdelen af Frankrig under tysk kontrol, og det franske politi samarbejdede ihærdigt med besættelsesmagten. Det var derfor ikke tyskerne, men fransk politi, der arresterede Ginette og hendes familie.
Som teenager levede Ginette et ubekymret liv, naiv over for de farer, der lurede. Ingen kunne forudse, hvor langt nazisterne ville gå i deres brutalitet. Familien tilpassede sig så godt de kunne – først ved at bære den gule jødestjerne, men snart blev deres liv mere og mere indskrænket. Til sidst valgte de at flygte til den frie zone og antage nye identiteter, men fransk politi fandt dem, og snart befandt de sig i en af de frygtelige togtransporter.
Denne del af fortællingen er særlig rystende. Vi oplever med Ginette rædslerne på første hånd – fra det umenneskelige kaos i togene til ankomsten i Auschwitz. Her står hun chokeret blandt en masse afklædte kvinder. Brutaliteten er overvældende: håret rages af, ikke kun på hovedet, men overalt. De overfyldte barakker er et mareridt. Kvinderne sidder på hug, ryg mod ryg, langs barakkens midte, bukserne nede om anklerne, mens de tvinges til at udtømme sig offentligt. For enden af rækken står kokken og tilbereder lejrsuppen. De døde ligger spredt blandt dem, der endnu ikke har udåndet.
Ginette reduceres fysisk til en skygge af sig selv og mentalt til et væsen berøvet al medfølelse og menneskelighed.

