0 kommentarer

Drengene fra Sankt Petri af Bjarne Reuter

af d. 10. juli 2006
Info
 
Forfatter
Forlag
Genre
Sideantal

172

Udgivet

2003

ISBN

87-02-01259-6, 978-87-02-01259-0

 

”Først så tager vi Göring i hans fede ben, derpå tager vi Goebbels og slår ham med en sten. Så hænger vi Hitler i en strop ved siden af von Ribbentrop. Så bliver de rent til grin de fire Nazi-svin!” (Ovenstående stammer fra bogens første side, men dukker dog også op i selve historien nogle gange).

Året er 1942 i Danmark under den tyske besættelse. Bogen omhandler en gruppe drenge, der føler et indædt had til besættelsesmagten og derfor har en modstandsgruppe med det simple formål at gøre tyskerne til grin. I starten handler det blot om drengestrenger såsom at stjæle tyskernes nummerplader og vejskilte, men da hovedpersonen, Lars, præsenterer gruppen for en arbejderdreng, der ejer en tysk pistol, ændres drengestregerne til vovede sabotageaktioner, hvilket medfører en del indbyrdes konflikter i gruppen, men samtidig en stor risiko for at blive fanget.
Men det er dog ikke alt, hvad bogen har at byde på. Samtidigt med, at vi følger modstandsgruppen, skildres Lars’ pubertetstid samt hans storbrors, der desuden er overhoved for gruppen.

Bjarne Reuter har skrevet en udmærket fiktiv historie om den legendariske danske gruppe ”Churchillklubben”. Ikke nok med at det er god læseunderholdning, forklarer bogen også krigen fra Danmarks synspunkt rigtig godt, da vi møder forskellige meninger om krigen i bogen. Derfor kan jeg anbefale denne ualmindelig gode bog til alle, der ikke har en tendens til at falde i søvn, så snart ordene ”Anden Verdenskrig” dukker op.

– Denne anmeldelse deltager i Bogrummets sommerkonkurrence 2006

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter