0 kommentarer

Sort/hvid+ af Janus Kodal

af d. 11. november 2012
Info
 
Forfatter
Forlag
Genre
Sideantal

81

Udgivet

2012

ISBN

978-87-02-13409-4

 

”Sort/Hvid+” har fotografiet som ramme og behandler minder gennem dette medie. De indrammede minder stammer fra forfatter-jeg’ets barndom og tidlige pubertetsår, og har primært skolen og almindelige fritidssituationer som baggrund for stilbillederne.

Digtsamlingen er bygget op således, at de venstre sider objektivt beskriver, hvad der foregår på billedet. Højre-siderne behandler billeder gennem små narrativer, der forholder sig til det pågældende billede. Man får således en fornemmelse af at bladre gennem et fotoalbum, mens der knyttes kommentarer og anekdoter til billederne. Her er neutrale beskrivelser blandet med insider-viden som fx ‘Hendes øjne er lukkede, hendes hænder er fulde af vilde blomster. Hun forstår at holde på en hemmelighed(…)’.
Derudover rummer digtsamlingen illustrationer og dertilhørende citater, der forholder sig til fotografiet som format.

De enkelte digte virker umiddelbart lidt ligegyldige eller meningsløse, men giver tilsammen et flersidigt indtryk af barndomsminderne og de spor, de har sat. Et avisbillede beskrives på et tidspunkt som ‘Små prikker, tynde og tykke. Jeg ser billedet tæt på. Holder jeg det på afstand, flyder prikkerne sammen og bliver til et forståeligt motiv.’ Præcis således må disse korte fastfrysninger af fortiden ses og samlet set er Sort/Hvid+ en ganske udmærket digtsamling.

Et problem med denne digtsamling er, for mig, at den for det meste er lidt for ordinær. Det fungerer rigtig godt at undersøge det fotografiske medie via de små erindringsdigte og hæve det op på et større plan ved at metakommunikere om det anvendte medie. Men selve de beskrivende digte (på det højre sider) kunne sagtens være mere indholdsrige og spændende. Det lykkes dog enkelte steder, som fx ‘I mørkekammeret så jeg billederne flimre på den hvide flade. Jeg trak væskernes ruhed ned i lungerne(.)’. Selvom der er en stilistisk pointe i, at digtene skal være så enkelte/banale, er det ikke helt så interessant læsning, som det kunne have været.

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter