0 kommentarer

Skoven af Tana French

af d. 4. juni 2008
Info
 
Forfatter
Forlag
Genre
Sideantal

506

Udgivet

2008

ISBN

978-87-02-05713-3

Originaltitel

In the Woods

 

“Jeg vil råde dig til at huske, at jeg er kriminalassistent. Vores forhold til sandheden er i bund og grund fuldt af sprækker, der bryder lyset lige så forvirrende som splintret glas.”

Sådan starter Tana Frenchs roman “Skoven” og allerede der er man nysgerrig for at lære jeg-personen at kende. Han hedder Adam Ryan, eller Rob som han kalder sig som voksen, arbejder for politiet i Dublin og har et ikke helt ukompliceret liv. Som barn legede han og to venner i skoven ved Knocknaree, en forstad til Dublin. Han så dem aldrig igen og blev selv fundet dybt chokeret inde i skoven. Han kunne ikke huske, hvad der var sket, de to andre børn blev aldrig fundet, og man valgte derfor at henlægge sagen.

20 år efter episoden finder en gruppe arkæologer liget af en 12-årig pige, og Ryan og hans makker Cassie bliver sat på sagen. Pigen blev fundet i samme skov, hvor Ryans venner forsvandt, og man begynder at sætte mordet i forbindelse med den gamle sag. Ryan har dog aldrig røbet sin fortid, og bliver hurtigt draget af muligheden for at finde ud af, hvad der egentlig skete i den skov for så mange år siden. Og ganske langsomt begynder brudstykker af hans hukommelse at vende tilbage.

“Skoven” er meget spændende, man falder hurtigt for hovedpersonens historie og håber inderligt, at han finder frem til sandheden. På trods af dens omkring 500 sider er den bestemt ikke langtrukken, den udvikler sig ganske langsomt, mens fortid og nutid mødes.

Lån bogen på bibliotek.dk

Bedømmelse
Karakter