32
2026
9788702459524
Pippi leker kull med poliser
1. udgave, 1. oplag
Pippi var min barndoms helt. Hun møder verden med godt humør og handlekraft og har været en inspiration for børn, lige siden hendes ”mor” Astrid Lindgren “fødte” hende i 1941 som en fortalt gave til sin datter Karin. Det er over 80 år siden, og historien henrykker stadig børn og voksne.
Denne nyudgivelse om Pippis møde med politiet er i et lækkert format med flotte store illustrationer og indbyder til en hyggestund med de mindste, og den lille ny læser kan også være med.
I den her bog kommer politiet til Villa Villekulla for at tage Pippi med til børnehjemmet, for en pige på 9 år kan ikke bo helt alene uden mor og far. ”Børnehjemmet” som begreb er nok ikke lige så uhyggeligt, som det var da jeg var barn. Men derhen, det vil Pippi ikke. Hun kan sagtens bo alene i Villa Villekulla med sin abe og sin hest. Og så får hun på ægte Pippi-maner betjentene til at tage benene på nakken.
Bogen er en illustreret gendigtning af historien om Pippi. Jeg vil anbefale, at man kender Pippi universet lidt inden man går i gang med bogen, så man ved, hvorfor Pippi bor alene, kender Villa Villekulla og Tommy og Anika.
Dejlig bog, der vil blive læst i laser.

