209s
2026
9788773394908
1 udgave 1 oplag
I forbindelse med Lisbet Dahls 80-års fødselsdag, har denne samtalebog mellem Lukas Birch og Lisbet Dahl om hendes lange og begivenhedsrige liv og enestående karriere, set dagens lys. Som en lille kommentar til bogens titel, vil jeg lige bringe følgende citat: “Lukas: Hvornår følte du dig egentlig gammel første gang?
Lisbet: Det har jeg aldrig gjort!
Lukas: Aldrig?
Lisbet: Nej, jeg føler mig ikke gammel. Jo, altså jeg er gammel. Det har jeg lissom et spejl, der minder mig om hver morgen. Ligesom jeg har en dåbsattest, der fortæller det. Men jeg finder mig ikke i det. Jeg troede, jeg blev gammel, da jeg fyldte tres, men det blev jeg ikke. “Nå,” tænkte jeg, “så bliver jeg det nok, når jeg bliver halvfjerds.” Men det gjorde jeg heller ikke. Nu er jeg firs, og jeg er stadig ikke gammel. Man bliver jo ikke gammel i min alder. Det gør man ikke. Vi er den første generation, der ikke bliver gamle – i hvert fald ikke som vores forældre og bedsteforældre blev det.”
Så er stilen ligesom lagt. Gennem ledende spørgsmål fra Lukas kommer bogen rundt om en stor del at Lisbeth liv, men også om mange af de store personligheder der har omgivet hende. Vi får masser af anekdoter fra dansk komiks guldalder, for som hun siger “Fordi jeg skylder at gøre det” især Ulf Pilgaard og Claus Ryskjær har fremtrædende roller i bogen hvor vi får indblik i både tiden på og udenfor scenen. At Lisbet Dahl kan være en bestemt dame at arbejde sammen med, er der også mange eksempler på, hun har aldrig taget et nej for et nej, og ikke været bange for at stille krav og bede om det hun vil have, og i øvrigt har hun altid ret. Bagerst i bogen er der blevet plads til en nyttig oversigt over, hvilke revyer og teaterforestillinger, hun har medvirket i hvornår. Bogen er illustreret med nogle få men velvalgte fotos. Det er en let læselig bog, og sproget er lige ud af landevejen, hvis man er fan Lisbet Dahl er den selvskrevet på reolen, for os der “bare” godt kan lide Lisbet er det en hyggelig bog der giver et lille indblik i Lisbet Dahls syn på livet i en moden alder samt det stof hun er gjort af.
Lisbet Dahl (1946) Skuespiller, instruktør, revydronning – og fuld af ægte, inspirerende livserfaring. Gift med bl.a. skuespiller Lars Høy 1970-76 og Preben Kaas 1977-81. Uddannet på Aalborg Teater 1965-67. Omfattende teaterkarriere med et hav af roller på skiftende scener og frem for alt som revykunstner. Det er som teater- og revyskuespiller, at Lisbet Dahl er blevet folkeeje, med et robust talent, der rækker fra det seriøse til den platteste farce. Der er tidligere skrevet flere bøger om Lisbet Dahl At overkomme livet – skrevet af Karen Thisted(Møntergården 1999), Hjælp, når du skal skilles – skrevet af Karen Thisted (Høst og Søn 2002), Undskyld, jeg blander mig – skrevet af Rikke Rottensteen og Jakob Steen Olsen (Berlingske 2017), Livsvidner, med Ulf Pilgaard – skrevet af Lukas Birch (Lindhardt og Ringhof 2023).
Lukas Birch (2000) dansk revydirektør, forfatter, entertainer og direktør for Revyshowet. Han begyndte som tekstforfatter allerede som 14-årig og har siden arbejdet med over 35 professionelle revyer som instruktør, kunstnerisk leder, skuespiller og tekstforfatter. På forfattersiden har han udgivet bøger med blandt andre Uffe Holm, Ulf Pilgaard, Linse Kessler og Lisbeth Dahl.
Bogen er et anmeldereksemplar tilsendt af forlaget Grønningen 1, hvilket dog ikke har påvirket min bedømmelse af bogen

