0 kommentarer

Farman og Supersonny af Kim Fupz Aakeson og Thorbjørn Christoffersen

af d. 30. juni 2026
Info
 
Sideantal

60

Udgivet

2026

ISBN

9788702445398

Udgave

1. udgave, 1. oplag

 

Lauritz finder ud af at hans far er superhelt. Om natten. For om dagen er hans far revisor. Men Lauritz vil gerne hjælpe og finder på sin egen udgave af en dragt og et navn som han kan kalde sig. Så nu kan de gå i gang. Men det er svært at finde kriminelle i byen, der sker ikke særlig meget. Dog får de en kat ned fra et træ og da Farman slår sig lidt hjælper en dame, der kommer forbi. Så får de standset en indbrudstyv, men det er vist alligevel ikke helt rigtig, men den samme dame dukker op igen og kan fortælle hvem manden de har fanget er. Og det er som om at nu vil Farman godt gøre lidt mere for at få opklaret noget kriminelt, så selv om Lauritz er træt, så tager de ud i weekenden og leder efter noget de kan hjælpe med/redde. Det lykkedes da også, for pludselig befinder de sig på et dyrehospital og der er ild bygningen. Så nu skal det gå stærkt for det skal jo ikke gå ud over dyrene.

Det er en sød historie om at komme videre i livet, når man har oplevet tab. For Lauritz’ mor er død tre år før og man følger hvordan det at Lauritz og hans far har noget at være fælles om, det hjælper dem begge. Samtidig er der en respekt for at det ikke er nemt at komme videre i sit liv, når man har mistet en som er tæt på. Men set fra et barns vinkel, så giver det god mening når Lauritz selv giver udtryk for at det er nødvendigt.

Kærlighed kan opstå på flere måder og nogle gange er et tilfældigt møde nok. Så der er noget i denne børnebog som gør at den er nem at relatere til, både for barnet og for den voksne som måske læser bogen højt. Den egner sig i hvert fald både til højtlæsning og til større børn der læser selv.

Anmeldereksemplar.

lån bogen på biblioteket

Bedømmelse
Karakter