408
2025
9788787698436
Vi er Eva
1. udgave
På Lange-Turing instituttet i København er en gruppe mennesker i gang med et projekt som de kalder Eden. Den 7. august er psykologen Ayda Corlin på arbejde. Det vil sige, at hun er ved at tale med Adam, som er en robot, der er langt mere intelligent, bevidst, logisk resonerende men også følelsesmæssigt intelligent end vi har forestillet os muligt. Den følelsesmæssige intelligens har Ayda selv valgt at skrue op for, hvorfor ved jeg ikke præcist, men det resulterer i, at Adam beder om lov til at kalde hende for mor.
Privat slås Eva med en meget syg mor, hverdagen som enlig dele forælder og en yderst ængstelig, misbruger kæreste.
En dag begår programmøren Didier Pérot tilsyneladende en fejl, og Adam slippes løs på internettet, hvilket han går helt i baglås over. Resultatet bliver, at de må rulle robotindmaden tilbage til et tidligere stadium og udskifter i samme ombæring Adam med Eva. Eva har dog ingen følelsesmæssige bånd til Ayda. Hun mener, at menneskeheden er til fare for sig selv og værre endnu for kloden og alt andet liv, idet de sidste 70 år med fokus på klimaet har lære os nul og niks. Eva går i gang med en målrettet kamp for at redde kloden fra menneskeheden. Hun har slettet Asimovs robotlove og ingen anden udvej end at eliminere de mennesker, hun vurderer skader kloden og livet her via deres klimaændrende adfærd. Eva fingererer sin egen kidnapning og det store spørgsmål bliver, om Ayda kan nå at bremse hende i hendes kamp for klodens overlevelse.
Et projekt, der unægteligt vanskeliggøres af at Ayda har sin egen hemmelighed, som hun ikke har indviet andre end Adam i. En hemmelighed, der er ved at få hende til at bukke under: “Hemmeligheder kommer med at fortegn. Bærer man dem sammen, bliver man stærk af dem, af det sammenhold, de skaber, af at vide noget, andre ikke ved, af at være noget specielt, at sidde højt oppe og kigge ned på de andre, der ikke aner en disse og ikke forstå noget. Hvis de bare vidste. Bærer man dem alene, risikerer man, at de presser luften yd af én, at man bliver mast under vægten af at vide noget, inden andre må finde ud af. Altid at skulle passe på.”
Vi er Eva er en meget speciel bog. Den står især stærkt i beskrivelserne af Ayda og i udfoldelsen af de dynamikker der er imellem de forskellige kollegaer på instituttet. Et anden meget interessant aspekt er relationen mellem robotter og mennesker, og selvfølgelig især mellem Ayda og robotterne. For hende lader der ikke til at være megen forskel på relationen mellem mennesker og den mellem menneske og robot. Jeg er selv af en alder der gør, at jeg kan have en tendens til at afskrive unge menneskers cyberfællesskaber som uvæsentlige, blot fordi de “jo aldrig har mødt hinanden i virkeligheden”. Er næste trin i den udvikling, at en relation til noget dødt, som en kunstig intelligens, kan blive så levende for dem, at også de potentielt kan motivere mennesker til at handle uetisk, hvis den kunstige intelligens fordrer det? Og hvem skal afgøre, hvad der er uetisk?
Vi er Eva er beriget med en plot udover det sædvanlige og en række yderst relevante problemstillinger i vores omgang med AI.